Jarní výlet na Rychnovsko

Letošní jarní výlet KČT se uskutečnil v sobotu 16. května za účasti 42 turistů, z toho 28 našich členů. Přestože předpověď počasí několik dní před odjezdem nevypadala vůbec příznivě a slibovala deštivé dopoledne, nakonec nám program vyšel téměř ideálně. Déšť nás zastihl pouze během dopolední části výletu, kterou jsme trávili převážně v interiérech, a odpoledne se počasí umoudřilo, vykouklo slunce a výlet jsme si mohli naplno užít.

Naší první zastávkou byl zámek v Rychnově nad Kněžnou, rodové sídlo rodu Kolowratů. Účastníci si mohli vybrat mezi dvěma prohlídkovými okruhy – prohlídkou historických zámeckých interiérů nebo návštěvou kostela Nejsvětější Trojice a přilehlé zvonice. Právě druhý okruh patřil mezi největší zážitky celého dne. Ve zvonici jsme měli možnost obdivovat slavný zvon Kryštof, který byl ulit již v roce 1602 mistrem Janem Benešovským z Moravské Třebové. Tento zvon váží úctyhodných 7,2 tuny a patří mezi největší a nejcennější zvony v České republice – dokonce je třetím největším funkčním zvonem v Čechách. Zaujala nás nejen jeho velikost, ale také bohatá výzdoba a poutavé vyprávění průvodce. Zajímavým zpestřením prohlídky byla možnost vlastníma rukama rozhýbat srdce zvonu Kryštof a na okamžik si vyzkoušet, jak se rozeznívá tento více než čtyři sta let starý kolos.

Po dopoledním programu jsme se přesunuli do Rokytnice v Orlických horách, kde nás čekal oběd v restauraci a penzionu Rampušák. Organizace byla připravena na jedničku. Obsluha byla velmi rychlá, vstřícná a vše měla předem dobře zajištěné. Po dobrém obědě jsme nabrali síly na další část našeho putování.

Odpoledne jsme zamířili do Žamberka, kde jsme navštívili Muzeum starých strojů a technologií. Měli jsme navíc štěstí, protože se zde právě konala akce spojená s přehlídkou funkčních parních strojů. Mohli jsme tak vidět historické parní motory a další technické unikáty přímo v provozu. Hukot páry, pohyb rozměrných setrvačníků a vůně techniky minulých století vytvořily jedinečnou atmosféru, která zaujala nejen milovníky historie a techniky, ale i ostatní účastníky výletu. Pro mnohé z nás to byla vzácná příležitost vidět stroje, které kdysi poháněly továrny, dílny i zemědělské stroje.

Velké poděkování patří našemu řidiči autobusu panu Láďovi Bernardovi, který se po celý den skvěle staral o naši bezpečnou a pohodlnou dopravu. Díky jeho profesionalitě a ochotě proběhl celý zájezd bez sebemenších komplikací.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem za účast, dochvilnost a příjemnou atmosféru, která nás provázela po celý den. Věřím, že si každý odvezl řadu pěkných zážitků, a už nyní se těším na další společné výlety a setkání.

Za KČT Ladislav Bís


Uveřejněno

v

od

Značky: